بلاگ

ایلان ماسک به وعده خود عمل کرد؛ ارسال ترمینال‌های استارلینک برای اوکراین

طبق تصویری که معاون نخست وزیر اوکراین در توییتر خود منتشر کرده، شرکت اسپیس ایکس تجهیزات ماهواره‌ای اینترنت استارلینک خود را در اختیار این کشور قرار داده است.

اخیرا «میخائیلو فدوروف» وزیر تحول دیجیتال اوکراین پس از اختلال در اینترنت این کشور از ایلان ماسک درخواست کرده بود تا اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را در اختیار آن‌ها قرار دهد. ایلان ماسک نیز در پاسخ به او نوشت: «سرویس استارلینک حالا در اوکراین فعال است. ترمینال‌های بیشتری در راه این کشور قرار دارند.» حالا به نظر می‌رسد ماسک به وعده خود عمل کرده و ترمینال‌های استارلینک را برای این کشور ارسال کرده است.

با ادامه درگیری‌ها در شهرهای اوکراین، این نگرانی وجود دارد که ممکن است حملات سایبری به زیرساخت‌های مهم اینترنتی این کشور آسیب برساند که این امر می‌تواند انتشار اخبار داخلی اوکراین یا تماس افراد با عزیزان خود در این کشور را دشوارتر کند.

استارلینک

اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در اوکراین

همانطور که احتمالا بدانید، برای استفاده از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک، مصرف‌کنندگان باید از ترمینال یا گیرنده استفاده کنند. دیش سفیدی که اسپیس ایکس مستقیما به مشتریان می‌فروشد. این دیش‌ها زمانی که به طور مستقیم رو به آسمان تنظیم شده باشند، می‌توانند سینگال‌هایی را از ماهواره‌های فعال استارلینک دریافت کنند.

حالا که این دیش‌ها وارد اوکراین شده‌اند، دقیقا مشخص نیست که این کشور به چه صورت قصد استفاده از آن‌ها را دارد، زیرا آنتن آن‌ها باید بدون حضور هیچ مانعی به آسمان دسترسی داشته باشد که فراهم کردن چنین شرایطی در محیط جنگی می‌تواند کار ساختی باشد. با این حال یکی از کاربران توییتر تصویری را منتشر کرده که ادعا می‌کند از این سرویس در کی‌یف، پایتخت اوکراین استفاده می‌کند.

حمله نظامی روسیه به اوکراین تاکنون تاثیرات زیادی در زمینه فناوری داشته است. پس از اعلام تحریم‌ها از سوی ایالات متحده علیه روسیه، بسیاری از غول‌های فناوری نیز محدودیت‌هایی برای این کشور اعلام کرده‌اند. از جمله آن‌ها می‌توان به متا اشاره کرد که رسانه‌های دولتی روسی را از کسب درآمد در فیسبوک منع کرده بود. یوتیوب نیز چنین روندی را پیش گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *