بلاگ

تحقیقات جدید: نگه‌داشتن سر به سمت پایین شما را دوستانه‌تر نشان می‌دهد

محققان تاثیر سه وضعیت نگه داشتن سر (حالت مستقیم، زاویه دار به سمت بالا، زاویه دار به سمت پایین) را مورد بررسی قرار داده و متوجه شدند زمانی که زاویه سر به سمت پایین تمایل دارد، شخص نسبت به سایر حالت‌ها، دوستانه‌تر به نظر می‌رسد.

محققان در پژوهش روان شناسی جدیدی، تلاش کرده‌اند تا به این سوال پاسخ دهند که «آیا حالات سر انسان‌ها، روی درک متقابل سایر افراد تاثیرگذار است یا خیر؟». آن‌ها به نتایج جالبی دست پیدا کردند که نشان می‌دهند، موقعیت سر، می‌تواند روی ارتباط دیگران با افراد تاثیرگذار باشد.

«دونگیو ژانگ» و «هانگفی لین» از دانشگاه فناوری دالیان، چین، همراه با «دیوید آی.پرت» از دانشگاه سنت اندروز اسکاتلند، به درک این موضوع علاقه‌مند بودند که وضعیت سر افراد مانند بالا یا پایین بودن آن، چه تاثیری روی درک سایر افراد از آن‌ها خواهد داشت.

روان شناسی

تحقیق روان شناسی جدید محققان

آن‌ها در تحقیقات خود از 48 دانشجوی دانشگاه سنت اندروز عکاسی کردند که در این عکس‌ها وضعیت سر آن‌ها در سه حالت مختلف عادی، بالا و پایین قرار داشته است. سپس 3 آزمایش مختلف بر اساس عکس‌های گرفته شده در بین 146 شرکت‌کننده چینی و آمریکایی انجام شده است که در آن‌ها باید احساس خود نسبت به تصاویر را اعلام می‌کردند.

در طول این آزمایش‌ها، محققان متوجه شدند که وضعیت سر تاثیر زیادی روی درک سایر افراد از انسان‌ها دارد. در واقع، زمانی که سر انسان‌ها در حالت معمول خود باشد، سایر افراد درک بهتری نسبت به او پیدا خواهند کرد و همچنین چرخش سر به بالا یا پایین، این میزان را کاهش می‌دهد.

نکته جالب دیگر اینکه، محققان توضیح می‌دهند زمانی که سر افراد، مقداری به سمت پایین چرخیده شده باشد، سایر افراد درک بهتری از آن‌ها پیدا خواهند کرد. به عنوان یکی از دلایل احتمالی این امر گفته شده که دیدن سر رو به پایین، نشان دهنده نوعی موافقت، توجه، علاقه و دوستی است.

در گزارش مربوط به این تحقیق روان شناسی همچنین گفته شده که شرکت‌کنندگان چینی در مقایسه با آمریکایی‌ها، نسبت به درک همکاری (Cooperativeness) حساس‌تر هستند. محققان در این رابطه توضیح می‌دهند:

«توضیح احتمالی، این است که آسیایی‌ها تمایل بیشتری به زندگی در جوامع اجتماعی دارند و احتمالا بیشتر به ساختار گروهی تاکید دارند تا قدرت‌های فردی.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *