بلاگ

اهمیت برندسازی و اثر مثبت آن در موفقیت یک مجموعه

اهمیت برندسازی و اثر مثبت آن در موفقیت یک مجموعه

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان با اشاره به روز جهانی خون بند ناف، بر اهمت برندسازی و اثر آن در موفقیت یک مجوعه تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر مرتضی ضرابی در سلسله نشست‌های خبرگی که به همت صندوق نوآوری و با همکاری سازمان تجاری‌سازی فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان جهاد دانشگاهی با محوریت تبادل اندیشه و تجارب موفق در کسب و کار برگزار شد، با اشاره به شکل‌گیری پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی و در ادامه بانک خون بند ناف رویان، گفت: ویژگی بارز مرحوم دکتر کاظمی آشتیانی، بنیانگذار پژوهشگاه رویان، باور قلبی به کاری بود که انجام می‌دادند و در این مسیر نیز افرادی را با خود همراه می‌کردند که آنها نیز باور مشابهی داشته باشند؛ کسانی که باور دارند حرکتی که آغاز کرده‌اند، می‌تواند در جامعه اثرگذار باشد و پای کار می‌ایستند تا موفق شوند.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان تصریح کرد: البته این کار چندان آسان نبود. مرحوم دکتر کاظمی آشتیانی برای شروع این کار در دهه ۷۰ (شکل‌گیری پژوهشگاه رویان در هشتم خرداد ۱۳۷۰) تلاش زیادی کردند تا مسؤولان را مجاب کنند که به توان جوانان ایرانی در این حوزه اعتماد کنند.

وی افزود: فعالیت در این حوزه (سلول‌های بنیادی) با روش‌های ساده شروع شد و کارهای آزمایشگاهی از یک اتاق کوچک در مجموعه جهاد دانشگاهی شروع شد و کم‌کم کار پا گرفت. از تمام ظرفیت‌های موجود از جمله ارتباط با دفتر مقام معظم رهبری تا درخواست کمک از خیرین بازار و … استفاده شد و کار به سرعت پیشرفت کرد.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی گفت: کار در این مجموعه با روش‌های ساده درمان ناباروری شروع شد، اما مرحوم دکتر کاظمی آشتیانی به صورت مداوم، پیشرفت‌های این حوزه در دنیا را رصد کرده و همکاران مجموعه را ترغیب می‌کردند که آموزش‌های لازم در این حوزه را کسب کنند. حتی در مقطعی، این فرصت فراهم شد تا متخصصان ایرانی مقیم خارج از کشور در مجموعه رویان حضور پیدا کنند.

دکتر ضرابی با اشاره به جاذبه بالای شخصیت دکتر کاظمی آشتیانی گفت: ایشان به معنای واقعی گوهرشناس بودند و بسیاری از متخصصان برجسته‌ای که درحال حاضر در پژوهشگاه رویان مشغول فعالیت هستند، بخاطر نوع نگاه و علاقه دکتر کاظمی آشتیانی به کار (از خارج از کشور جذب شده و) در این مجموعه ماندگار شدند و در کنار هم کمک کردند تا پژوهشگاه رویان به جایگاه برجسته کنونی دست پیدا کند. دو ویژگی بارز دکتر کاظمی آشتیانی، اعتقاد راسخ به کاری که انجام می‌دادند و پایش منظم روند فعالیت‌ها در این حوزه در سطح دنیا بود.

وی با اشاره به جشنواره بین‌المللی رویان که سال ۱۳۷۹ توسط رئیس فقید پژوهشگاه رویان بنیانگذاری شد، گفت: درحال حاضر ۲۰ دوره از این جشنواره برگزار شده است و دانشمندان بنام جهان در آن حضور داشته و به کانونی برای حرکت‌های خوب در این حوزه (سلول‌های بنیادی) تبدیل شده است.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان افزود: موضوعی که به شکل‌گیری این مجموعه (بانک سلول‌های بنیادی خون بندناف) در سال ۱۳۸۴ کمک کرد، نام و اعتبار مجموعه رویان و موفقیت‌های متعدد آن در زمینه درمان ناباروری در کشور بود. پژوهشگاه رویان توانسته بود امید زیادی در بین زوج‌های نابارور ایجاد کند و به نوعی برندسازی کرده و این حس را (در بین مردم) ایجاد کرده بود که هر حرکتی در این مجموعه، مفید و به نفع کشور است. به همین دلیل، در مسیر ایجاد بانک خون بند ناف با چالش خاصی روبرو نشدیم.

وی تأکید کرد: نقطه قوت فعالیت این مجموعه این بود که از ظرفیت پایگاه‌های جهاد دانشگاهی در سراسر کشور استفاده کرده و همین موضوع باعث شد که در مدت ۷-۶ سال در ۲۰ استان و تا سال ۱۳۹۳ در همه استان‌ها، دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف داشته باشیم.

دکتر ضرابی تصریح کرد: این مجموعه به عنوان نخستین مرکز در کشور توانست سلول‌های بنیادی خون بندناف نوزادان را ذخیره‌سازی کرده و این خدمت را در اختیار خانواده‌های ایرانی قرار دهد. با وجود بانک سلول‌های بنیادی خونساز و با یک بررسی ژنتیکی می‌توان به سرعت تشخیص داد که آیا نمونه مناسب برای پیوند در بانک وجود دارد یا خیر.

به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی خاطرنشان کرد: امروزه مهم‌ترین چالش ما این است که امکان استفاده از این سلول‌های بنیادی ارزشمند را فراهم کنیم. آینده درمان، سلول‌درمانی است و امید است که بتوانیم بیماری‌های صعب‌العلاج را با کمک این سلول‌های ارزشمند درمان کنیم. به عنوان مثال، کارآزمایی بالینی استفاده از این سلول‌ها روی ۱۵۰ کودک دچار فلج مغزی در رویان آغاز شده است که هیچ عارضه‌ای به همراه نداشته و حتی درجات مختلف اثربخشی در بیماران مشاهده شده است. مجوز فاز ۳ این کار را نیز دریافت کرده و امیدواریم سلول‌درمانی در کودکان مبتلا به فلج مغزی به عنوان یک روش درمانی بتواند مورد استفاده قرار گیرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *