بلاگ

دانشمندان با یک سیستم خنک‌کننده کامپیوتر جدید، قدرت آن را 740 درصد افزایش دادند

محققان سیستم جدیدی در زمینه خنک‌کنندگی ابداع کرده‌اند که نسبت به روش‌های فعلی، می‌تواند دستگاه‌های الکترونیکی را به طور موثرتری خنک کند و این امر از سویی دیگر «توان در واحد» دستگاه را نیز به میزان 740 درصد افزایش خواهد داد.

محققان دانشگاه ایلینوی (UIUC) و دانشگاه کالیفرنیا (UC) در رویکرد جدید خود برای خنک کردن دستگاه‌های الکترونیکی از مس به عنوان ماده اصلی استفاده کرده‌اند که نسبت به سایر مواد قابل استفاده، ارزان‌تر است. سپس تمام سطح پخش‌کننده‌های گرمایی به صورت کامل توسط مس پوشیده می‌شود. در واقع هیچ منطقه حرارتی از آن‌ها نباید بدون پوشش باقی بماند.

خنک کننده

محقق اصلی پژوهش توضیح می‌دهد:

«ما ابتکار خود را با روش‌های استاندارد گرماگیر (Heat sink) مقایسه کردیم. نتایج به ما نشان می‌دهد که این رویکرد پوشیده از مس می‌تواند عملکرد حرارتی بسیار مشابه یا حتی عملکرد بهتری را نسبت به نمونه‌های فعلی ارائه کند.»

تفاوت رویکرد جدید با سیستم‌های خنک‌کننده فعلی

همانطور که محققان در بیانیه خود توضیح می‌دهند، رویکردهای خنک‌کنندگی فعلی سه مشکل اساسی دارند. اول اینکه گران هستند و توسعه آن‌ها تقریبا دشوار است. در این رابطه به پخش‌کننده‌هایی گرمایی ساخته شده از الماس اشاره شده که مشخصا بسیار گران هستند.

خنک کننده

به عنوان مورد دوم، توضیح داده شده که در اکثر رویکردهای موجود، مکانیسم خنک‌کننده در موقعیت نامناسبی قرار گرفته، که با این وجود، به اندازه رویکرد فعلی موثر نیستند.

برای مورد سوم توضیح داده شده که پخش‌کننده‌های گرمایی فعلی را نمی‌توان مستقیما روی سطح دستگاه‌های الکترونیکی نصب کرد. در واقع برای نصب آن‌ها روی دستگاه‌های الکتریکی، باید از «مواد رابط حرارتی» استفاده کرد. به گفته محققان، این ماده روی عملکرد حرارتی دستگاه تاثیر منفی می‌گذارد. همچنین حذف هیت سینک و رابط حرارتی باعث می‌شود تا نوآوری جدید بسیار کوچکتر از نمونه‌های فعلی باشد که این موضوع می‌تواند برای تولیدکنندگان مورد توجه قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *