بلاگ

ذخیره سازی خون بندناف فرصت مناسب درمان بیماری‌های بدخیم است

ذخیره سازی خون بندناف فرصت مناسب درمان بیماری‌های بدخیم است

ایسنا/لرستان مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان با بیان اینکه ذخیره سازی خون بندناف فرصت مناسبی برای درمان بیماری‌های بدخیم است، گفت: در بیماران اوتیسمی، از زمانی که بیماری تشخیص قطعی داده می‌شود می‌توان این سلول را تزریق کرد.

دکتر مرتضی ضرابی امروز یازدهم آذرماه در نشست با خبرنگاران با بیان اینکه سلول‌های اولیه از خون بندناف به عنوان زباله بیولوژیک هستند، اضافه کرد: ذخیره‌سازی خون بندناف روشی بسیار ساده و مهم است که بین سه تا پنج دقیقه پس از زایمان فرصت طلایی است تا خون بندناف جمع‌آوری شود.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان با بیان اینکه به نسبت جمعیت استان‌ها نمونه‌های خون "بندناف" جمع‌آوری می‌شود، افزود: بین ۲.۵ تا ۳ درصد زاد وولدهایی که انجام می‌شود نمونه خون آنها ذخیره‌سازی می‌شود.

ضرابی با بیان اینکه ضروری است خانواده‌ها از ظرفیت ذخیره‌سازی خون "بندناف" استفاده کنند، خاطرنشان کرد: فرایند جمع‌آوری خون "بندناف" از هفته ۳۴ بارداری آغاز و متقاضیان می‌توانند به سایت و یا دفاتر موجود در استان‌ها مراجعه کنند.

وی با اشاره به اینکه نمونه خون بندناف کمتر از ۲۴ ساعت به تهران منتقل می‌شود که حجم خون، تعداد سلول، تست‌های میکروبی و ویروسی بررسی و سپس فریز می‌شود، گفت: تمامی جوانب همچنین سابقه خانوادگی برای اطمینان از سلامت نمونه انجام خواهد شد و بر اساس استانداردها نمونه‌ها را ذخیره سازی خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان اضافه کرد: بعد از تولد نوزاد پنج جزء زایمانی از رحم مادر خارج می‌شود که شامل خون بندناف، بافت بندناف، پرده جنینی و … هستند که همه اینها قابلیت فراوری دارند و ارزشمند هستند.

ضرابی با بیان اینکه پانسمان زیستی مشتق از پرده جنینی انجام می‌شود و این پرده، زخم پوشی برای زخم‌های حاد و مزمن، سوختگی‌ها، زخم پای دیابتی، جراحی‌های قرنیه است، تصریح کرد: پرده جنینی سرشار از پروتئین و فاکتور رشد برای ترمیم و بازسازی بافت است که ظرفیت صادرات نیز دارد.

وی گفت: در همه شهرستان‌های کشور این امکان فراهم است تا خانواده‌ها برای ثبت‌نام خون "بندناف" اقدامات اولیه را انجام دهند.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان با اشاره به اینکه بافت بندناف منبع غنی از سلول‌های بنیادی مزانشیم است که قابلیت استفاده در سلول درمانی برای بیماری‌های غیرخونی و امکان ذخیره‌سازی به همراه خون بندناف را دارد و نیازی به تطابق ژنتیکی برای استفاده ندارد.

ضرابی در خصوص قابلیت سرم خون بند ناف، عنوان کرد: این سرم مشتق از خون بند ناف انسانی است و دارای فاکتورهای رشد و پروتئین‌های مغزی رشد و تکثیر سلول است که کاربردهای تحقیقاتی و درمانی دارد و ایمن‌تر از نمونه حیوانی است؛ این سرم همچنین قابلیت بهینه‌سازی شرایط کشت سلول جهت سلول درمانی را نیز دارد.

وی با تاکید براینکه ذخیره سازی خون بندناف فرصت مناسبی برای درمان بیماری‌های بدخیم است، خاطرنشان کرد: در مورد افرادی که به بیماری‌های خونی و یا سرطان مبتلا باشند تا ۷۰ درصد ممکن است دهنده مناسب پیدا نشود، اما در ذخیره‌سازی خون بند ناف شانس بیشتری وجود دارد.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان با بیان اینکه تجربه ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی نزدیک دو دهه است که انجام می‌شود، تاکید کرد: نمونه‌ها در دمای منفی ۱۹۶ درجه سانتیگراد و بین ۲۵ تا ۳۰ سال نگهداری خواهد شد.

ضرابی افزود: بیماری‌های اوتیسم و فلج مغزی در مرحله کارآزمایی بالینی است و تاکنون به ۱۵۰ کودک مبتلا به فلج مغزی بین سنین ۴ تا ۱۴ سال، ۱۰ کودک زیر هفت سال مبتلا به اوتیسم تزریق سلول‌های بنیادی انجام شده و این امر سبب شده که توانایی آنها بهبود یابد.

وی با بیان اینکه در بیماران مبتلا به اوتیسم، از زمانی که بیماری تشخیص قطعی داده می‌شود می‌توان این سلول را تزریق کرد و هرچه سن پایین‌تر باشد، اثرگذاری آن بیشتر خواهد بود، بیان کرد: در بانک عمومی هزینه‌ای پرداخت نمی‌شود، اما در بانک خصوصی هزینه اولیه ۸۰ میلیون ریال و سالانه چهار میلیون تومان هزینه نگهداری پرداخت خواهد شد، در این راستا خانواده‌هایی که بنا به دلایل مالی قادر به پرداخت نیستند، هرگز از این فرصت محروم نشده‌اند.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان با بیان اینکه دانش جداسازی سلول‌های بنیادی پالپ دندان در رویان وجود دارد و امیدواریم در آینده نزدیک ذخیره‌سازی آن را نیز انجام دهیم، تاکید کرد: از منابع مختلف می‌توان به سلول‌های بنیادی دست یافت که یکی از این منابع سلول‌های بنیادی ریشه دندان شیری در کودکان و یا دندان عقل در بالغین است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *