بلاگ

رسیدن به شهرهای تاب‌آور نیازمند عزم و تلاش مراکز علمی و سازمان‌های مسؤول است

رسیدن به شهرهای تاب‌آور نیازمند عزم و تلاش مراکز علمی و سازمان‌های مسؤول است

محققان پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با اشاره به اقدامات انجام شده پس از زلزله بم اعلام کردند تجربه زلزله‌های بعدی، حتی با بزرگای بیشتر از زلزله بم نشان داد که اقدامات صورت گرفته در کشور به خوبی موجب کاهش خسارات و تلفات شده و با این وجود رسیدن به ایمنی کامل در برابر زلزله و ایجاد شهرهای تاب آور، نیازمند تلاش مستمر مراکز پژوهشی و سازمان‌های مسؤول است.

به گزارش ایسنا، در پایان نشست تخصصی ملاحظات ساخت و ساز در پهنه های گسلی و آخرین دستاوردهای موجود که بعد از ظهر امروز در پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله برگزار شد، بیانیه‌ای به مناسبت بیستمین سالروز زمینلرزه ۵ دی‌ماه ۱۳۸۲ قرائت شد که به این شرح است:

«بیست سال پیش پس از چند پیش لرزه، در ساعت ۵:۲۶ بامداد، شهر بم در استان کرمان با زلزله‌ای به بزرگای ۶.۵، ناشی از حرکت گسل لرزه‌زای بم به شدت آسیب دید و خسارات و تلفات زیادی را تجربه کرد.

این زلزله فاجعه بار، جان حدود یک سوم از ساکنان شهر بم را گرفت، حدود ۶۰ هزار مجروح بر جای گذاشت و علاوه بر تخریب ساختمان‌ها، بناهای تاریخی این شهر از جمله ارگ تاریخی بم و بازار بم را ویران کرد و کشور را در اندوهی عمیق فرو برد.

پس از این زلزله مهیب و خسارت بار که تاسف همه را برانگیخت، سازمان‌های مسؤول و محققان، با نگرش جدیدی به مساله ایمنی در برابر زلزله پرداختند و برنامه‌های مختلفی را اجرا کردند که از آن جمله می‌توان به تربیت نسل جدیدی از مهندسین و متخصصین حوزه زلزله، بهبود ضوابط و مقررات طراحی و اجرای ساختمان، بهبود ضوابط و روش‌های به‌سازی لرزه ای، توجه خاص به مراکز ساختمان‌های مهم و حیاتی مانند بیمارستان‌ها و مدارس و توسعه روش‌های امدادرسانی اشاره کرد.

پژوهشگاه بین المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله نیز همگام با سایرین تلاش کرد در راستای افزایش ایمنی و تاب آوری کشور اقداماتی مهم و زیربنایی شامل موارد زیر را انجام دهد:

*تلاش برای ایجاد یک آزمایشگاه پیشرفته در تراز بین‌المللی در زمینه مهندسی زلزله
*تکمیل زیر ساخت‌ها برای رصد کامل کشور با توسعه شبکه باند پهن لرزه‌نگاری
*توسعه سامانه‌های هشدار سریع و همکاری با برخی مراکز کشور در اجرای آنها
*همکاری در بازسازی و بهسازی زیرساخت‌ها با هدف کاهش آسیب پذیری
*همکاری در به روز رسانی آیین نامه‌های طراحی، ارزیابی
*بهسازی و تعمیر ساختمان‌ها
*مشارکت در تدوین قوانین بالاسری مدیریت بحران کشور.

زلزله‌های بعدی، حتی با بزرگای بیشتر از زلزله بم نشان دادند که اقدامات صورت گرفته در کشور به خوبی موجب کاهش خسارات و تلفات شده است. با این وجود، رسیدن به ایمنی کامل در برابر زلزله و ایجاد شهرهای تاب آور، نیازمند تلاش مستمر مراکز پژوهشی و سازمان‌های مسؤول است.

پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های آسیب دیده از زلزله‌های گذشته، خود را متعهد می‌داند با ادامه تلاش‌ها و بر پایه سرمایه‌های عظیم انسانی و با امکانات موجود، در راستای توسعه دانش و فناوری در حوزه‌های مختلف مرتبط با زلزله و انجام پژوهش‌های کاربردی با هدف کاهش خسارات و افزایش ایمنی ایران عزیز اسلامی تلاش وافر کند تا آینده‌ای پایدارتر و تاب آور ساخته شود.»

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *