رپورتاژ

سرقت سلاح غیرقانونی در اسرائیل

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست روز شنبه گزارش داد که مطابق بررسی‌های اولیه در این سرقت حدود ۷۰ هزار گلوله ۵.۵۶ میلیمتری به همراه نزدیک به ۷۰ نارنجک مورد استفاده در نارنجک‌انداز M-203 شبانه از پایگاه زنوبار (Tznobar) در نزدیکی شهر شمالی کاتزرین (قَصرِین) به سرقت رفته است.

بر پایه گزارش این روزنامه، ارتش اسرائیل اعلام کرده که تحقیقات برای روشن شدن ابعاد دقیق این سرقت آغاز شده و نتایج آن برای بررسی و اقدام لازم در اختیار دادستانی نظامی این کشور قرار خواهد گرفت.

جروزالم پست همچنین برآورد کرد که این تحقیقات حدود یک ماه به طول انجامد ولی در عین حال، خاطرنشان کرد که جستجو برای یافتن تسلیحات نظامی به سرقت رفته همچنان از سوی سربازان اسرائیلی ادامه خواهد یافت.

بر پایه این گزارش، ارتش اسرائیل سال‌هاست که با معضل دزدیده شدن تسلیحات نظامی از پایگاه‌های خود مواجه است. بررسی‌ها نشان داده که سرقت‌های انجام شده در سال‌های اخیر عمدتا با همکاری سربازان این کشور و پیمانکاران غیرنظامی که در این پایگاه‌های نظامی مشغول به کار بوده‌اند، انجام شده است.

مقام‌های اسرائیلی نگرانند که سلاح‌های دزدیده شده که شامل گلوله، مسلسل، نارنجک و مواد منفجره دیگر بوده به دست «گروه‌های تروریستی» فعال در کرانه باختری بیفتد.

پیشتر روزنامه اسرائیلی هاآرتس نیز گزارش داده بود که تقریبا ۷۰ درصد از ۴۰۰ هزار سلاح غیرقانونی موجود در این کشور از ارتش یا پلیس به سرقت رفته است. در گزارش دیگری نیز تایید شده که بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰، هزاران سلاح از جمله حداقل ۴۲۸ قبضه تفنگ، ۴۷ سلاح ضد تانک (M72 LAW) و دو مین ضدنفر از ارتش اسرائیل به سرقت رفته بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *