بلاگ

ضرورت ایجاد شهرک‌های صنعتی ماموریت‌محور

ضرورت ایجاد شهرک‌های صنعتی ماموریت‌محور

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور در سومین رویداد صنعت دانش بنیان از ضرورت شکل‌گیری شهرک‌های مأموریت محور با هدف تامین زنجیره نیازهای شرکت‌های دانش‌بنیان گفت.

به گزارش ایسنا، سومین رویداد ملی صنعت دانش‌بنیان با محوریت صنایع کوچک و زیست‌بوم فناوری، صبح امروز با حضور روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس‌جمهور، علی آبادی، وزیر صنعت، معدن و تجارت و جمعی از فعالان شرکت‌های دانش‌بنیان، مدیران صنایع متوسط در سالن همایش‌های هتل ارم برگزار شد.

دهقانی در این مراسم گفت: تجربه نشان داده است وقتی موضوعی مدام تکرار و مطرح می‌شود به فرهنگ تبدیل شده و در نهایت، اجرایی می‌شود. این کلیدواژه «صنعت دانش‌بنیان» که وزیر صمت بر آن تاکید داشته و محکم در ترویج و اجرای آن اهتمام دارند و در رویدادهای مختلف تکرار و بازخوانی می‌شود هم باور و فرهنگی را ایجاد می کند مشروط بر آن که این رویه را ادامه دهیم. اگر رویداد صنعت دانش بنیان به طور مستمر و به مدت یک یا دو سال تکرار شود، قطعاً به مرحله نتیجه ملموس و خروجی های ارزشمند خواهد رسید.

وی با بیان این‌که رویداد ملی صنعت دانش بنیان آوردگاه مجموعه‌های صنعتی و دستگاه‌های مختلف برای تعامل و حرکت در مسیر پیشرفت برای رسیدن به خروجی ملموس است، ادامه داد: این رویداد به محلی برای هم رسانی مسائل واقعی به مشتریان واقعی، پیمان‌کاران واقعی و اتصال نیازهای صنعت به توانمندی شرکت‌های فناور و نوآور تبدیل شده است. چهارمین دور از رویداد صنعت دانش‌بنیان که در پارک فناوری پردیس برگزار خواهد شد، میزبان شرکت‌های دانش‌بنیان، فعالان صنعتی و فناور خواهد بود.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور با اشاره به ضرورت اتحاد و همراهی راهبردی دستگاه‌ها و نهادهای مختلف با محوریت اقتصاد دانش‌بنیان عنوان کرد: تصور نمی‌کنم در هیچ دوره دیگری از تاریخ جمهوری اسلامی، این سطح از هم فکری، هم افزایی و همکاری راهبردی، بین حوزه‌های مختلف وزارت صمت، وزارت علوم و معاونت علمی وجود داشته باشد.

ضرورت گسترش شرکت‌های توانمند در شناسایی مسأله

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور با بیان این‌که در دنیا پارک‌های علم و فناوری به این شکل تفکیک شده‌ که در کشورمان داریم، وجود ندارد و پارک‌های علم و فناوری همان شهرک‌های صنعتی موفق هستند، عنوان کرد: در زیست بوم دانش، فناوری، صنعت و اقتصاد دانش بنیان دچار تعدد عناوین و تیترها شده‌ایم. عناوینی همچون پارک، شهرک صنعتی، منطقه آزاد، مناطق ویژه و … از این دست مفاهیم هستند. در کشورهای مختلف حرکتی شروع شده مبنی بر این که اگرچه خوب است هویت‌ها در عرض توسعه پیدا کنند، اما به طور جدی به محتوا نیز توجه جدی دارند. به طور مثال چه اشکالی دارد که شهرک‌های صنعتی داشته باشیم که علاوه بر مزیت‌های خودشان از مزایای پارک‌های علم و فناوری، مناطق ویژه تجاری و مناطق آزاد و سایر مزایای افزوده دیگر نیز برخوردار باشند.

دهقانی بیان کرد: بنگاه‌های کوچک و متوسط (SME) اگرچه زودبازده هستند، معایبی هم دارند از جمله این‌که ممکن است نتوانند در مقابل تلاطمات مقاومت کنند، مجال رشد کمتری نسبت به سایر شرکت ها داشته باشند و نتوانند تحقیق و توسعه عمیقی داشته باشند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور با بیان این‌که معاونت از ایجاد مجموعه ها و شرکت‌های تعریف مسأله، کشف و تبادل فرصت‌های اقتصادی برای صنایع کوچک و متوسط حمایت می‌کند، تصریح کرد: این شرکت ها با تعریف درست و دقیق مسأله، فرصت یابی و تعریف پروژه مطلوب، به افزایش بهره وری، افزایش تولید و ارزش افزوده شرکت های کوچک و متوسط کمک می کنند و جزییات انجام پروژه یا RFP را بر اساس یک مدل مشارکتی تدوین می‌کنند.

دهقانی با بیان این که یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها این است که صاحب مسأله از مشکلات و مسائل کسب و کار خود مطلع نیست و نمی‌تواند تعریف مسأله انجام دهد، ادامه داد: در کشور شرکت‌هایی که مسائل را حل کنند کم نداریم اما کمبود شرکت‌هایی که بتوانند مسأله را به درستی شناسایی و تعریف کنند، وجود دارد؛ لازم است این دست شرکت‌ها که به اندازه کافی مساله حل کرده‌اند و اکنون می‌توانند مسأله تعریف کنند، با مشارکت و حمایت وزارت صمت و سایر دستگاه‌ها تقویت شود.

ضرورت شکل‌گیری شهرک‌های مأموریت محور

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور با بیان این که صنعت کوچک نمی تواند اثرگذاری بزرگ اقتصادی ایجاد کند و شرکت‌های SME با تمام مزیت‌هایشان نمی‌توانند تحولات چشمگیر و رشدهای بزرگ ایجاد کنند، ادامه داد: در واقع، شرکت‌های بزرگ هستند که تحول آفرین و ایجاد کننده حرکت هستند. کشورهای موفق در فناوری و صنعت، ابرشرکت‌هایی دارند که کشنده شرکت‌های کوچک و قراردهنده این شرکت‌ها در زنجیره ارزش صنایع هستند.

دهقانی، یکی از ریشه‌های عدم شکل‌گیری شرکت‌های عظیم را فرهنگی دانست و افزود: رویکرد عمومی جامعه ما به گونه ای است که بیش تر تمایل داریم شرکت خودمان و هویت مستقل داشته باشیم که باید برای اصلاح آن چاره‌ای بیندیشیم. باید شرکت‌های بزرگ یا ابرشرکت‌های مجازی ایجاد کنیم که ضمن حفظ هویت شرکت‌های کوچک و متوسط، ویژگی شرکت‌های بزرگ را در اختیارمان قرار دهد.

دهقانی با بیان این‌که ایجاد شهرک‌های مأموریت‌محور، می‌تواند به این موضوع کمک کند، خاطرنشان کرد: ما شهرک صنعتی دارویی ایجاد می‌کنیم که تعدادی شرکت در کنار هم فعالند و دارو تولید می کنند. شهرک با ماموریت محوری دارویی را طوری تعریف کرده‌ایم که زنجیره ای از تامین مواد اولیه، تولید، بسته‌بندی، بازاریابی و فروش دارد و در این شهرک، مجوزها را برای هرکدام از فعالان این بخش‌ها تعریف می‌کنیم به طوری که یک شرکت دانش‌بنیان با استقرار در این شهرک ماموریت محور می‌تواند تمامی بخش های مورد نیازش از تامین مواد اولیه تا بازاریابی، فروش و صادراتش را بدون هیچ گونه مانعی و بدون این که کارخانه ای ایجاد شود، از زنجیره این شرکت ها تامین کند.

دهقانی بیان کرد: ایجاد شهرک‌های صنعتی مأموریت‌محور با تفکیک عملکرد و مأموریت، می‌تواند به شرکت‌های دانش‌بنیانی که دارایی آن ها صرفا فکرافزار است، کمک کند تا بتوانند بدون کارخانه و به کمک زنجیره ارزش و تامین این شهرک‌ها، اشتغال و ارزش افزوده خلق کنند.

موافقت‌نامه‌ها قراردادهای همکاری میان شرکت‌های دانش بنیان و صنایع کوچک

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، در ادامه این مراسم، توافق‌نامه‌های همکاری ایجاد شهرک صنعتی دانش‌بنیان و فناور با مشارکت بخش خصوصی، قرارداد همکاری شهرک صنایع کوچک و شرکت های دانش بنیان در راستای استقرار طرح بهینه سازی و متناسب سازی مصرف انرژی، تفاهم‌نامه همکاری طراحی و پیاده سازی توزیع امکانات (دیسپاچینگ) و مدیریت هوشمند شهرک‌های صنعتی، تفاهم‌نامه پروژه نمونه کشوری در بخش انقلاب صنعتی چهارم و ارتقای نرم افزارها با مشارکت شرکت های دانش بنیان، ایجاد مرکز نوآوری و مدرسه آموزش کفش تبریز و ایجاد مرکز تحقیق و توسعه با همکاری دانشگاه‌ها و توافق‌نامه همکاری مشترک سازمان صنایع کوچک و معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم منعقد شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *