بلاگ

ظرفیت بالقوه نخبگان باید به اثرگذاری مفید برسد/ ضرورت حضور نخبگان در کار گروهی و حل مساله

ظرفیت بالقوه نخبگان باید به اثرگذاری مفید برسد/ ضرورت حضور نخبگان در کار گروهی و حل مساله

دستیار ویژه رئیس بنیاد ملی نخبگان در امور مستعدان و آینده‌سازان با تاکید بر اینکه ظرفیت بالقوه نخبگان باید به اثرگذاری مفید برسد، گفت: رشد یک انسان نخبه باید جامع و همه جانبه باشد تا بتواند اثرگذاری مؤثری در جامعه داشته باشد و با رشد مهارتی از تک بعدی بودن خارج شده و در کار گروهی و حل مساله پیشرفت کند.

به گزارش ایسنا، رسول محمدقلی در نشست با نخبگان و آینده‌سازان استان قزوین ضمن تبیین سیاست‌های جدید بنیاد ملی نخبگان گفت: از جمله این سیاست‌ها می‌توان به طرح شهاب (شناسایی مستعدان دانش‌آموزی) اشاره کرد که دانش‌آموزان پایه‌های چهارم، پنجم و ششم ابتدایی در هشت حوزه‌ استعدادی هوش بین فردی، هوش درون فردی، جنبشی_حرکتی، موسیقایی، کلامی، فضایی، طبیعت‌گرا و ریاضی شناسایی می‌شوند.

دستیار ویژه رئیس بنیاد ملی نخبگان در امور مستعدان و آینده‌سازان ادامه داد: از سال ۱۳۹۳ شناسایی ۱۰ درصد برتر مستعدان دانش‌آموزی آغاز شده و متاسفانه علیرغم شناسایی‌های صورت‌گرفته تاکنون هدایتی برای مستعدان شناسایی شده صورت نگرفته است و دانش‌آموزان بدون هدایت شغلی و تحصیلی وارد دانشگاه شده و این خطر، مواجه شدن با بیکاری در آینده‌ نزدیک را گوشزد می‌کند.

وی در ادامه با بیان اینکه شناسایی آینده‌سازان برتر نیز با هدف تقسیم‌بندی آنان در گروه‌های متنوع تخصصی علمی، مهارتی، مدیریتی، هنری و ادبی صورت گرفته است، افزود: معرفی اساتید سرآمد، برگزاری آزمون‌ها و رویدادهای معتبر علمی و مسابقات تخصصی، انجام فعالیت‌های نخبگانی، معرفی دانشگاه‌ها و … از جمله اقداماتی است که می‌توان در جهت رشد استعداد و توانایی این برگزیدگان انجام داد.

محمدقلی خطاب به نخبگان حاضر در این نشست گفت: علاوه بر پرداختن به تحصیل و انجام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی خود، نخبه‌یاب بنیاد نخبگان باشید و استعدادها را در عرصه دانش‌آموزی و دانشجویی شناسایی کرده و به مسیر رشد و شکوفایی رهنمون کنید.

دستیار ویژه رئیس بنیاد ملی نخبگان گفت: برنامه این است که یک استعداد به یک نخبه تبدیل شود و ظرفیت بالقوه به یک اثرگذاری مفید برسد. با شناسایی استعداد، مسیر نخبگی را طراحی کنیم و او را به یک انسان اثرگذار بارز تبدیل کنیم.

وی همچنین خاطر نشان کرد: رشد یک انسان نخبه باید جامع و همه جانبه باشد تا بتواند اثرگذاری مؤثری در جامعه داشته باشد و با رشد مهارتی از تک بعدی بودن خارج شده و در کار گروهی و حل مساله پیشرفت کند.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، در این نشست همچنین محمدعمار امینی، مدیرکل دفتر طرح و برنامه بنیاد ملی نخبگان نیز در تبیین سیاست‌های جدید بنیاد ملی نخبگان با اشاره به موضوع اشتغال نخبگان، گفت: چندین برنامه جذب برای اشتغال نخبگان وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به جذب در دستگاه‌های دولتی، خوداشتغالی و جذب در بخش خصوصی اشاره کرد.

وی افزود: جذب به‌عنوان هیات علمی دانشگاه‌ها مناسب همه افراد و استعدادها نیست. در حال حاضر ۷۰۰ شرکت درخواست جذب نخبگانی دارند و لازم به ذکر است که مجموعه‌های خصوصی بیشتر از مجموعه‌های دولتی قدر نیروی نخبه را می‌دانند و نیروهای متخصص و مبتکر در بهترین مکان با بهترین بهره‌وری به‌کارگیری می‌شوند.

مدیرکل دفتر طرح و برنامه بنیاد ملی نخبگان خاطرنشان کرد: کار در دستگاه دولتی نیازمند تاب‌آوری نخبگان است. در موضوع اشتغال نخبگانی و حمایت تسهیلاتی نکته مهم جذب شدن در نقطه‌ای اثرگذار است.

وی در ادامه در رابطه با به‌کارگیری ایده‌های نخبگانی در امور جاری کشور، اظهار کرد: با تشکیل هیات‌های اندیشه‌ورز نخبگانی در هر استان، موضوع مشاوره نخبگانی به مسؤولین رواج یافته و با بازدید از رونق ایجاد شده در امر تولید، صنعت و کشاورزی انگیزه ادامه تلاش در بین مسؤولین و جامعه نخبگانی رو به افزایش است.

امینی تصریح کرد: در حال حاضر مسائل متعددی در دولت سیزدهم عنوان شده که نیازمند راهکارهای نخبگانی است. شایسته است نخبگان از مجموعه‌های تولیدی آسیب‌پذیر یا چالش‌زا بازدید کرده و در سطح خود راهکارهایی را برای رونق تولید به این واحدهای استانی ارائه دهند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *