بلاگ

فیسبوک و اینستاگرام انتشار محتوای خشونت آمیز علیه عوامل روسی را مجاز اعلام کردند

فیسبوک و اینستاگرام تغییر موقتی را در سیاست‌های خود ایجاد کرده‌اند که به کاربران برخی از کشورها اجازه می‌دهد تا محتوایی که معمولا ممنوع است مانند درخواست برای آسیب رساندن یا حتی مرگ سربازان یا سیاستمداران روسی را پست کنند.

فیسبوک و اینستاگرام علیه دولت‌های روسیه و بلاورس

طبق گزارش رویترز، شبکه‌های اجتماعی متعلق به متا با ارسال ایمیل داخلی به ناظران خود اعلام کرد که فراخوان‌هایی برای مرگ «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه یا «الکساندر لوکاشنکو» رئیس جمهور بلاورس، تا زمانی که حاوی تهدید علیه دیگران یا «شاخص‌های باورپذیری» مانند مکان یا نحوه انجام آن نباشند، مجاز خواهند بود.

«اندی استون» سخنگوی متا در بیانیه‌ای توضیح می‌دهد:

«در نتیجه تهاجم روسیه به اوکراین، به طور موقت بیان‌های سیاسی که معمولا قوانین ما را نقض می‌کنند، مانند سخنان خشونت آمیزی از جمله «مرگ بر مهاجمان روسی» را مجاز کرده‌ایم. همچنان درخواست‌های معتبر خشونت علیه غیرنظامیان روسی مجاز نخواهند بود.»

فیسبوک

نیویورک تایمز در گزارش خود تایید کرد که این خط‌مشی برای کاربران برخی کشورها از جمله اوکراین، روسیه، لهستان، مجارستان و رومانی اعمال می‌شود.

به طور معمول، قوانین شبکه‌های اجتماعی حکم می‌کند که استفاده از غیرانسانی یا حمله به یک گروه خاص بر اساس هویت آن حذف شود. اما در ایمیل‌های ارسال شده برای ناظران توضیح داده شده که شرایط فعلی ایجاب می‌کند تا چنین پست‌هایی در کشورهای فهرست شده قابل خواندن باشند و به ناظران دستور داده شده که نسبت به حذف آن‌ها اقدامی انجام ندهند.

روسیه هنوز نسبت به این گزارش واکنشی نشان نداده و روسکماندزور یا دستگاه اجرایی خدمت فدرال نظارت بر ارتباطات، فناوری اطلاعات و رسانه‌های جمعی روسیه که اخیرا فیسبوک و توییتر را فیلتر کرد هنوز هیچ بیانیه‌ای درباره آن منتشر نکرده است.

از سویی دیگر، توییتر اخیرا دو توییت سفارت روسیه در بریتانیا را به دلیل «انکار اتفاقات خشونت آمیز» در جریان حمله روسیه به اوکراین حذف کرده است. سفارت روسیه در یکی از توییت‌ها، تصویر زن بارداری که در بیمارستان کودکان شهر بندری محاصره شده «ماریوپل» که اخیرا مورد بمباران هوایی قرار گرفت دیده می‌شد را یک «بلاگر زیبایی» اوکراینی معرفی کرد و ادعا کرد که این عکس تبلیغاتی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *