بلاگ

ماندگاری ۹۷درصد افراد کلیدی دانش‌بنیانها با تسهیلات امریه/توانمندی صادراتی ۱۲۰۰ شرکت دانش‌بنیان

ماندگاری ۹۷درصد افراد کلیدی دانش‌بنیانها با تسهیلات امریه/توانمندی صادراتی ۱۲۰۰ شرکت دانش‌بنیان

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهوری به مناسبت روز ملی نوآوری و فناوری ایران‌ساخت در مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست‌جمهوری در پاسخ به سؤالات مردم از ماندگاری ۹۷ درصد افراد کلیدی دانش‌بنیان‌ها با بهره‌مندی از تسهیلات امریه و توانمندی هزار و ۲۰۰ شرکت دانش‌بنیان در حوزه صادرات خبر داد.

به گزارش ایسنا، همزمان با سالگرد شهادت دکتر فخری‌زاده و روز ملی نوآوری و فناوری ایران ساخت، روح‌الله دهقانی فیروزآبادی در قالب شصت‌و یکمین نشست پاسخگویی مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری به سؤالات و دغدغه‌های جامعه فناور، نوآور و نخبگان پاسخ داد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری با اشاره به پاسخ‌گویی و پیگیری مطالبات و رفع دغدغه‌های جامعه دانش‌بنیانی به عنوان یکی از اولویت‌های این معاونت، افزود: معاونت علمی، ساختاری پویا و چابک است که ابعاد بزرگی ندارد و با ماهیتی ستادی، همواره با مردم در تعامل و ارتباط است و از این رو ارتباطات مردمی امری مستمر و هرروزه در امور و فعالیت‌های معاونت علمی به شمار می‌رود.

دهقانی فیروزآبادی با تاکید بر این‌که درخواست‌ها و دغدغه‌های رسیده به معاونت علمی، بدون پاسخ نمانده و در مسیر پیگیری قرار دارد، افزود: معاونت علمی همواره در حال تعامل، گفت‌وگو و پیگیری دغدغه‌های مردم است؛ چرا که اقتصاد دانش‌بنیان، اقتصادی مردمی و مستقیما در ارتباط با مردم است، این حضور از جهت ترویج و فرهنگ‌سازی امری ضروری و پسندیده است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: این نشست پیامدها و برکات موردی و مصداقی خوبی داشت که ارتباط بین شرکت‌های دانش‌بنیان با دستگاه‌های مرتبط یکی از دستاردهای همین نشست‌ها بود. به خاطر دارم در یکی از همین نشست‌های پاسخ‌گویی برخط، یک فعال دانش‌بنیان در قالب یکی از تماس‌ها دغدغه‌ای را مطرح کرد که توسط همکارانم در معاونت علمی پیگیری شد و خوشبختانه به نتیجه رسید. چند روز بعد و به طور اتفاقی وزیر نفت در مراسمی نیاز کشور به یک فناوری را اعلام کرد که دقیقا مرتبط با موضوع فعالیت همین شرکت دانش‌بنیان بود که خوشبختانه زمینه پیوند وزارت نفت با فناوری این شرکت دانش‌بنیان فراهم شد.

دهقانی فیروزآبادی با اشاره به تسهیل سربازی فعالان کلیدی شرکت‌های خلاق، اظهار کرد: خوشبختانه با همراهی ستاد کل نیروهای مسلح، زمینه برای گذراندن دوران خدمت سربازی برای نیروهای کلیدی و اثرگذار شرکت‌های خلاق در شرکت، فراهم شده است و سالیانه ۲۰۰ نفر از این افراد واجد شرایط می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند. تجربه خوب اجرای این طرح در شرکت‌های دانش‌بنیان نشان داد بیش از ۹۷ درصد از افراد کلیدی شرکت‌های دانش‌بنیان که از این تسهیلات استفاده کرده بودند، در کشور ماندگار شده و کسب و کار دانش‌بنیان خود را ادامه دادند که خوشبختانه این مزیت با پیگیری معاونت علمی و مساعدت ستاد کل نیروهای مسلح، برای شرکت‌های خلاق نیز فعال شده است.

وی با اشاره به پیگیری راهکارهای حمایتی و سازوکارهای تسهیل تامین سرمایه شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: صندوق‌های پژوهش فناوری جزء خوش‌حساب‌ترین نهادهای صادرکننده ضمانت و بهره‌بردار تسهیلات بانکی بوده و بانک‌ها طبق قانون موظف به دریافت ضمانت‌نامه‌های آنان هستند. به دنبال بیمه تخصصی دانش‌بنیان‌ها و ایجاد بانک خطرپذیر دانش‌بنیان‌ها هستیم، اما تا تحقق این دو موضوع، راهکارهای جایگزین و مواردی که در قانون ذکر شده است، به عنوان راهکارهای تامین مالی و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان مد نظر قرار دارند.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، معاون علمی رئیس‌جمهوری با اشاره به فعالیت بیش از ۹ هزار شرکت دانش‌بنیان که بیش از ۱۵۰۰ شرکت دارای توانمندی صادراتی هستند، افزود: قریب به ۱۲ هزار محصول دانش‌بنیان داریم که حوزه‌های تخصصی متنوعی را شامل می‌شود و ممکن است این ارزیابی‌ها با کارگزارها محقق نشود؛ لذا از معرفی ارزیابی‌های تخصصی حمایت می‌کنیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *