بلاگ

Innosilicon از کارت گرافیک Fenghua 1 رونمایی کرد؛ رقیب انویدیا و AMD از چین

شرکت‌های چینی سخت مشغول توسعه سخت‌افزارهای مختلف برای رسیدن به خودکفایی هستند و حالا در جدیدترین تلاش، کمپانی «Innosilicon» از اولین کارت گرافیک چینی رونمایی کرده که امکان اجرای بازی‌های روز توسط آن وجود دارد. این کارت گرافیک با نام «Fenghua 1»، بر پایه فناوری PowerVR شرکت «ایمجینیشن تکنولوجیز» توسعه پیدا کرده و از APIهایی مانند OpenGL ES و DirectX پشتیبانی می‌کند که برای اولین بار در یک GPU چینی شاهد چنین ویژگی هستیم.

اگر به دنبال خرید کارت گرافیک باشید، باید به سراغ انویدیا و AMD بروید، البته به‌زودی اینتل هم کارت‌های گرافیکش را روانه بازار می‌کند. اما در این میان شرکت‌های چینی هم به دنبال سهمی از بازار هستند. برای مثال یک شرکت چینی به نام «Jingjia Micro» مشغول آزمایش دو کارت گرافیک پایین‌رده و البته قدرتمند است. اما حالا یک کمپانی چینی دیگر از یک کارت گرافیک رونمایی کرده است.

این کارت گرافیک که Fenghua 1 نام دارد، می‌تواند به عنوان یک کارت شتاب‌دهنده محاسبات در دیتاسنترها یا یک کارت گرافیک دسکتاپ مورد استفاده قرار بگیرد.

کارت گرافیک Fenghua 1

این کارت گرافیک مبتنی بر فناوری PowerVR شرکت ایمجینیشن تکنولوجیز است و از یک درگاه HDMI 2.1، دیسپلی‌پورت ۱.۴ و حتی پورت DVI پشتیبانی می‌کند. با این وجود، هنوز اطلاع چندانی از مشخصات فنی‌اش نداریم.

این کارت گرافیک از حافظه اختصاصی GDDR6X شرکت میکرون استفاده می‌کند و همچنین مبتنی بر طراحی چیپلت Innolink شرکت Innosilicon است. علاوه بر این، کارت گرافیک Fenghua 1 از استاندارد PCIe 4.0 پشتیبانی می‌کند و می‌توان در سیستم عامل‌های ویندوز، لینوکس و حتی اندروید از آن استفاده کرد.

اطلاع کاملی از عملکرد این کارت گرافیک نداریم، با این حال عملکرد FP32 آن به ۶ ترافلاپس می‌رسد. برای مقایسه می‌توان به کارت‌های گرافیک RX 6600 و انویدیا GTX 1660 SUPER اشاره کرد که به ترتیب ۷.۳ و ۵ ترافلاپس قدرت دارند. بنابراین به نظر می‌رسد با کارت گرافیک قابل قبولی روبه‌رو هستیم، هرچند مدت زیادی تا ورود آن به بازار باقی مانده است.

انتظار می‌رود کارت گرافیک Fenghua 1 در بین سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ روانه بازار شود، البته تا آن زمان، چندین نسل جدید از کارت‌های گرافیک AMD و انویدیا وارد بازار می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *