رپورتاژ

جک سقفی و قیمت جک سقفی عراقی و صلیبی

همان طور که از نام جک سقفی کاملا می توان حدس زد، جک هایی که برای نگهداری ثابت و تحمل میزان باری که سقف ایجاد می کند، مورد استفاده قرار می گیرند را جک سقفی می گویند.

به گزارش ایسنا،بنابراعلام ، جک سقفی برای تمامی سقف های ساختمان مانند طاق ضربی ، تیرچه بلوک ، یونولیت ، وافل و … به کار برده می شود که برحسب مکان مورد استفاده و نوع پروژه تفاوت هایی در نوع آن ایجاد می شود.

تمامی سقف ها برای پایداری و مقاومت بالا نیاز به یک نگه دارنده دارند که جک ساختمانی میتواند این کار را انجام دهد. سقف هنگام ساخته شدن نیاز به تکیه گاهی دارد تا آن را نگه دارد و به پایین نریزد.

نیاز استفاده از این محصول در بعضی از سقف ها به شدت محسوس است ، مانند سقف های قالب بتنی که حتما جک سقفی لازم دارند.

انواع جک سقفی :

جکهای سقفی از نظر وزن و همچنین از لحاظ طراحی و اندازه تیپ های مختلفی دارند که هر کدام کاربرد متفاوتی دارد. اما از دید و نظر پیمانکار اجرا ، قالب بند و آرماتوربند اجرایی یک دسته بندی دیگری هم وجود دارد که جک های سقفی را در سه گروه کلی قرار می دهد:

 

. جک سقفی ساده : همانطور که از اسمش مشخص است جزء ساده ترین جک های زیر سقفی است و از دو تا لوله ( نری و مادگی ) و رزوه مهره جک تشکیل شده و سر و ته آن پلیت ساده جوش شده است و جهت شورینگ زیر سقف بتنی کاربرد دارد. از جک قالب بندی برای شاقول و مهار قالب دیوار نیز استفاده می شود.

. جک ساده مناسب زیر پوتر سقف تیرچه بلوک نیست و بهتر است از جک سقفی صلیبی استفاده شود. جک سقفی صلیب دار : این مدل را می‌توان به عنوان ساده ترین و پرمصرف ترین نوع جک در ساخت و ساز معرفی کرد که قسمت صلیب آنها ثابت است و دارای یک رزوه در قسمت میانی هستند تا به کمک آن ارتفاع جک تنظیم شود.

پهن بودن قسمت صلیب این جک ها باعث شده که امکان استفاده از آنها در بخش های مختلف سازه وجود داشته باشد و به کمک آن ها فضای بیشتری از تیرچه و سقف پوشش داده شود. البته باید بپذیریم که عدم تحرک در قسمت صلیب و انعطاف پذیری در طراحی باعث شد که در برخی موارد محدودیت داشته باشند.

. جک سقفی T شکل سیار : در این ابزار  قالب بندی قسمت صلیبی به صورت تی شکل و متحرک است و به همین دلیل می توان آن را در زاویه های مختلف چرخاند و منجر به انعطاف پذیری بیشتری نسبت به مدل های قبلی می شود.

اگرچه به عقیده برخی از کارشناسان ممکن است این طراحی باعث تضعیف جک در تحمل بار سقف یا سازه های سنگین شود، اما باید بپذیریم که این طراحی به آنها کمک می‌کند که در سازه های مختلف کاربرد داشته باشند و تنوع در کارایی آنها بیشتر باشد.

در ضمن قسمت رزوه در قسمت میانی جک سقفی به کار گرفته شده تا امکان تنظیم ارتفاع آن ها وجود داشته باشد.

. جک سقفی عراقی : جک سقفی عراقی جهت قالب بندی ساختمان ها و سازه های بتنی کشور عراق طراحی و تولید می شود و در کشور هایی مثل عراق ، افغانستان ، تاجیکستان ، ترکمنستان ، ارمنستان , آذربایجان ، ترکیه و … استفاده می شود.

دهانه ” یو شکل ” و نسبتاً کوچک جک صادراتی به اندازه عبور چهارتراش چوبی است و امکان نصب سولجر را ندارد. از تفاوت های اصلی در تولید جک صلیبدار ایران با ساخت جک عراقی در گام رزوه آن است که رزوه جک عراق با گام ۶ و رزوه جک های ایرانی گام ۸ هستند. از نظر مقایسه , قیمت جک سقفی عراقی از قیمت جک صلیبی ایرانی بیشتر است.

قیمت جک سقفی و سایزبندی و وزن جک ها :

قیمت جک های ساختمانی با توجه به  مرغوبیت و مصالحی که  در ساخت آن استفاده می شود متفاوت است . از طرفی ضخامت ،قطر و همچنین وزن جک ساختمانی می تواند در قیمت تمام شده آن تاثیر گذار باشد بنابراین لازم است باتوجه به نیاز خود ابتدا جک  ساختمانی مناسب را انتخاب  کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *